Home

Nils Nilsson Skum, kniv

Get Nilsson With Fast and Free Shipping on eBay. 75 of The Top 100 Retailers Can Be Found on eBay. Find Great Deals from the Top Retailers Nils Nilsson Skum levde som renskötare till 30-talet därefter ägnade han sig mer åt konsten. Hans konst visar på renskötarnas liv. 1925 sålde han sitt hus med mark till Lars Levi Knekta, en annan knivslöjdare. Hans knivar är i konstruktion inte tekniskt fulländade som exempelvis Jon Pålsson Fankkis är

NILS NILSSON SKUM, kniv, signerad och daterad 1935. Slida med dekor av renar och järv. Handtav av ben och trä. Knivens längd ca 22 cm. Bruksslitage + Kniv med renhornsslida, skaft av ben med en smal ring av två järnbleck, slida av två hopnitade renhornshalvor, på framsidan ren framför pulka med åkande, geometrisk kantornering i svart, på baksidan 'Minne Till Ingeborg Ulff Från NN. Skum 1931', upptill på slidan läderhylsa och snodd läderrem. L. 21 cm. Tillv. av Nils Nilsson Skum NILS NILSSON SKUM, kniv signerad och daterad 1948. Renhorn, masurbjörk och läder, signerad och daterad 3/9 1948, längd ca 30 cm. Åldersrelaterat slitage Skum lämnade efter sig mer än 3 000 teckningar, alla med motiv från renskötsel och traditionellt samiskt liv. Han arbetade även med traditionell sameslöjd, exempelvis vackert ristade knivar, och skulptur. På 1930-talet hade Nils Nilsson Skums stora renhjord krympt drastiskt efter några svåra år, då många renar dog av svält

Nils Nilsson Skum. Längd 31 cm, som oftast är knivarna stora. Var ute till försäljning för 22000 SEK, blev osåld. Fin kniv falsk Skum. Nils Nilsson Skum, längd 32 cm, daterad 1938. Såldes på ett större auktionshus. 8750 SEK. Köparna vet säkert inget. Nils Nilsson Skum, längd 29 cm hela. 15 000 SE SAMEKNIV, av Nils Nilsson Skum (1872-1951). Renhorn. Skuren dekor av slädfärd. Signerad och daterad N Skum 1922. Längd 23 cm. Följerätt: Ja. Utropspris: 20 000 - 25 000 SEK. 1 905 - 2 381 EUR. Klubbat pris: 24 000 SEK. Föremålet omfattas av preliminärt utförselförbud Stockholms Auktionsverk Online 369149. NILS NILSSON SKUM (1872-1951), kniv i renhorn, graverad dekor av lapphund hetsande älg, ad verso älg skuren i relief, signerad och daterad 1948, längd 29 c Ibland förekommer samma knivmakare flera gånger och det beror på att många förändrar sin signatur under åren och hur mycket arbete man vill lägga ner på en viss kniv. Ett tydligt exempel är Nils Nilsson Skum. De knivmakare som finns i mitt digitala knivmuseum har en länk dit Skum, 22 cm. 8200 SEK. Anton Enarsson i egen stil. 3850 SEK : Skum, 29,5 cm, man ser Skums känsla för rörelse hos djur och människor. 9700 SEK (inkl avgifter) Anton Enarsson, 21 cm hela. 4850 SEK : Tycker mej märka att knivar av Nils Nilsson Skum har gått ner i pris, köpläge alltså! Skum, 30 cm. 9100 SEK: A Poggats, 27 cm. 6101 SE

Stockholms Auktionsverk Online 733531. NILS NILSSON SKUM (1872-1951), kniv i renhorn, formodlingen tidig produktion, slida med dekor av älg, björn samt renar, signerad samt med otydlig namnpåskrift Kan inte nå servern. Hem Logga in Skapa konto . Slagauktioner Important Timepieces 630 Contemporary Art & Design 631 Modern Art + Design 632 Important Spring Sale 633 Tidigare auktione John Nilsson från Araksuolo, tillverkade den här trevliga kniven i lite Malå-anda, 16 cm. Han gjorde också kåsan nedan. Detta namn var nytt för mej, gillade stilen skarpt. 3051 SEK : Sune Enoksson, 15 cm kniven. 6300 SEK : John Nilsson, 18 cm. 1100 SEK: Nils Nilsson Skum gjorde den här enkla kniven

Nils (1901) Nilsson Works on Sale at Auction & Biography

Skum, Nils Nilsson, f 13 april 1872 i Jukkasjärvi, Nb, d 27 dec 1951 i Gällivare, Nb. Föräldrar: renägaren Nils Tomasson S o Margareta Nilsdtr Wasara. Renägare, konstnär. G 24 jan 1895 i Jukkasjärvi m Helena (Elli) Persdtr Kuhmunen, f 27 mars 1872 där, d 5 mars 1950 i Gällivare, dtr dll renägaren Per Henriksson K o Helena Persdtr Pokka Denna samekniv är ej av Nils Nilsson Skum från Sjisjka utan en yngre konstnär. Skaft av horn och masurbjörk, slida horn och läder med bandmönster, blad av stål, längd 10 cm. Totallängd 29,5 cm

Shop Nils Nilsson on Amazon - Low Prices for Nils Nilsso

Stockholms Auktionsverk Online 715218. NILS NILSSON SKUM (1872-1951), kniv i renhorn, formodlingen tidig produktion, slida med dekor av älg, björn samt renar, signerad samt med otydlig namnpåskrift Nils Nilsson Skum (1872-1951), Sign 1941, längd: 28 cm. Nils Nilsson Skum, samisk tecknare och målare född 1872, död 1951. Såldes för 12.000 kr på auktionen den 28 november 201 Nils Nilsson Skum, född 13 april 1872 under familjens flyttning från Kautokeino till Gällivare, död 27 december 1951 i Sjisjka, Gällivare, var en samisk konstnär. Skum är en av de mest kända samiska konstnärerna och är begravd på Poikkijärvi kyrkogård i Jukkasjärvi. Hans föräldrar, Nils Thomasson Skum och Margareta Nilsdotter, var renskötande nomader, och även han själv. Nils Nilsson Skum Född: 1872-04-13 - Jukkasjärvi församling, Norrbottens län Död: 1951-12-27 - Gällivare församling, Norrbottens län Konstnär, Renägare Band 32 (2003-2006), sida 491. Meriter. Skum, Nils Nilsson, f 13 april 1872 i Jukkasjärvi, Nb, d 27 dec 1951 i Gällivare, Nb. Föräldrar: renägaren Nils Tomasson S o Margareta Nilsdtr Wasara

Nilsson - Great Prices On Nilsso

  1. Nils Nilsson Skum (1872-1951), signerad N N Skum, 194
  2. NILS NILSSON SKUM, kniv, signerad och daterad 1935 . Nedanstående signaturbilder behöver hela tiden uppdateras, du som har information eller hittar felaktigheter, maila mej så lägger jag in den. OBS, detta är en databas för signaturer på hornknivar tillverkade av samer och nordiska slöjda
  3. Så kommenterade Nils Nilsson Skum en av sina bilder på en renhjord. Nils Nilsson Skum dog den 27 december 1951, 78 år gammal. Han lämnade efter sig ett stort arv - de nomadiserande samernas liv i text och bild. Ett otal tavlor finns i dag på museer och i privata samlingar. Skum föddes en aprildag år 1872 i en tältkåta på Ciuruduottar
  4. Längd 24 cm. Signerad. Vi använder cookies för att förbättra din upplevelse. Om du fortsätter använda webbplatsen samtycker du till detta
  5. a kolleger, och de säger att den är väldigt primitiv i uttrycket
  6. Nils Nilsson Skum var en svensk konstnär född mellan Kautokeino och Gällivare. Nilsson Skum började sin karriär som renpatron men ägnade sig senare åt måleri och teckning där han var autodidakt. Han deltog i världsutställning i Paris med namnet Folklore de Suéde och ställde ut på Färg och Form i Stockholm
  7. Stockholms Auktionsverk Online 633832. KNIV, samearbete, tillskriven Nils Nilsson Skum, i renhorn och skinn, graverad dekor av älg, märkt Polmoviken 1930, längd 2

Nils Nilsson Skum föddes 1872 i Lappland och var en samisk målare och tecknare. Skum är en av de mest kända samiska konstnärerna. Hans föräldrar var renskötande nomader, och även han arbetade som renskötare under större delen av sitt liv. Som konstnär var han helt självlärd. Motiven till hans.. Nils Nilsson Skum (13. april 1872-27. desember 1951) er ein av dei best kjende svenske samiske kunstnarane. Skum etterlet seg over 3000 teikningar, alle med motiv frå reindrift og tradisjonell samisk liv. Han arbeidde òg med tradisjonelt samisk sløyd, som til dømes knivar med fine mønster, og skulpturar Skum, Nils Nilsson. Tavla. Teckning i krita. Av den samiske konstnären Nils Nilsson Skum Konstnärer del XXIX Nils Skum Nils Nilsson Skum var född i april 1872 i en kåta i Ciuruduottar. Nils och Margareta Skum var renskötare och förde en nomadisk tillvaro. Sonen intresserade sig för att teckna och roade sig med att rita renar i snön eller med aska måla på björkklabbar. Nio år gammal fick lill Nils Nilsson Skum (1872-1951), Sverige, tillskriven. Same och ren, trä, signerad. NN. Höjd: 35 nr 1220 2004 såld för: 7.000 k

Nils Nilsson Skum, knivar - CULTU

NILS NILSSON SKUM, kniv, signerad och daterad 1935

Nils Nilsson Skum, längd 29 cm hela. 15 000 SE Nils Nilsson Skum (Sverige, 1872-1951) NILS NILSON SKUM, samekniv, signerad. Renhorn, ristad dekor med björnjägarscen och renar, sakft i ben, läder och björk Om Konstnären Sara Skum: Sara Skum är en ung lovande samisk konstnär från Gällivare i svenska Lappland. Hennes naturtrogna konst är inspirerad av de erkända konstnärerna och förfäderna Per Nikolaus Skum och Nils Nilsson Skum. Sara hade sin egna första utställning under Jokkmokks vintermarknad 2015. Mitt namn är Sara Skum Man ristade på sina föremål, som knivar och skedar, och broderade på kläder och påsar. Dagens samiska konst är spännande. eftersom det gamla finns i konsten. men också det nya. Några av de första kända samiska konstnärerna. är Johan Turi som levde mellan 1854 och 1936. Nils Nilsson Skum levde mellan 1872 och 1951

Nils Nilsson Skum, knivar

Genealogy for Nils Tomasson Skum (1842 - 1903) family tree on Geni, Birth of Nils Nilsson Skum. Karesuando, Sverige. 1884 February 7, 1884. Birth of Ella Kristina Nilsdotter Skum. Jukkasjärvi, Kiruna. 1890 1890. Age 47. resided on 1890. Saarivuoma lappbyalag. 190 Auctionet har nätauktioner med inredning, design, konst och vardagsantikviteter. Vi samlar Europas auktionshus. Bjud på auktion idag Denna samekniv är ej av Nils Nilsson Skum från Sjisjka utan en yngre konstnär. Skaft av horn och masurbjörk, slida horn och läder med bandmönster, blad av stål, längd 10 cm. Totallängd 29,5 cm Svar: Nils Nilsson Skum var född i Jukkasjärvi socken i Norrbotten och levde 1872-1951 Nils Nilsson Skum. Blandteknik on paper.Painted 1932.Size 32,5 x 35 cm.Wolf hunting Moose NILS NILSSON SKUM, kniv, signerad och daterad 1935. Slida med dekor av renar och järv. Handtav av ben och trä. Knivens längd ca 22 cm. Bruksslitage Nilsson Skum började teckna för boken Same Sita - lappbyn, senare utgiven av Nordiska museet

Nils Nilsson Skum, född 13 april 1872 under familjens flyttning från Kautokeino till Gällivare, död 27 december 1951 i Sjisjka, Gällivare, var en samisk konstnär. Skum är en av de mest kända samiska konstnärerna och är begravd på Poikkijärvi kyrkogård i Jukkasjärvi Helhornskniv NNS Nils Nilsson Skum. Klubbat 920 SEK (230) Halvhornskniv NNS Nils Nilsson Skum. Klubbat 720 SEK (231) 2 tändsticksaskar horn NNS Nils Nilsson Skum. Klubbat 110 SEK (232) Kniv Finland. Osåld (233) Hörnskåp. Klubbat 100 SEK (234) Vävd textiltavla Christine Tallberg - 87. Klubbat 100 SEK (235) Skål + 3 ljuslyktor Nybro Nationell Arkivdatabas. Volym - NORRBOTTENS MUSEUM. Förvaras: Norrbottens museu Titel: NILS NILSSON SKUMS ARKIV (ACC.NR 1938/141) Tid: 1930 - 1951 Arkivbildare/upphov: NILSSON SKUM, NILS (1872 - 1951

Kniv - Nordiska museet / DigitaltMuseu

Skum är en av de mest kända samiska konstnärerna och är begravd på Poikkijärvi kyrkogård i Jukkasjärvi. Hans föräldrar, Nils Thomasson Skum och Margareta Nilsdotter, var renskötande nomader, och även han själv arbetade som renskötare under större delen av sitt liv. Han hade även en bakgrund i den laestadianska väckelsen Nils Nilsson Skum (1872-1951), Sverige. Samer och.// 608421 Bordsklocka metall, bemålad med samedräkt. Höjd: 11,5 . parti diverse, bland annat knivar ; 574506 Samekåsor 23 delar, + 2st skålar, 2st benarbete. Längd: 7-20 cm . 496107 Samekniv; 463292 Samekniv; 521603 Samekni More Information: Nils Nilsson Skum (1872-1951), Sami artist, artisan and reindeer herder. Born in Kautokeino in Norway. Died in Sjiska, Gällivare in Sweden. From the 1930s he was active as a full-time artist. Skum is best known for his paintings and drawings featuring motifs taken from Sami life. He also worked as a sculptor

NILS NILSSON SKUM, kniv signerad och daterad 1948

Nils Nilsson Skum (1872-1951), är en av våra mest kända samiska konstnärer. Som sådan var han helt självlärd. Han arbetade även med traditionell sameslöjd, såsom vackert ristade knivar, och skulptur. Denna blogg hade kunnat innehålla dagliga betraktelser kring Nils Nilsson Skums konst, men det gör den inte Yrke. kunstnar. Nils Nilsson Skum(13. april 1872-27. desember 1951) er ein av dei best kjende svenske samiske kunstnarane. Skum etterlet seg over 3000 teikningar, alle med motiv frå reindrift og tradisjonell samisk liv. Han arbeidde òg med tradisjonelt samisk sløyd, som til dømes knivar med fine mønster, og skulpturar

Nils Nilsson Skum - Wikipedi

Nils Nilsson Skum was born on month day 1909, to Nils Nilsson Skum and Helena Persdotter Skum (born Kuhmunen). Helena was born on March 24 1872, in Jukkasjärvi, Norrbottens län, Lappland, Sverige. Nils had 5 siblings: Kristina Nilsdotter Olofsson-Tuisku (born Skum) , Jonas Thomas Nilsson Skum and 3 other siblings Spännande söka på okänd mark där man ej vet så mycket. Jag fastnade för denna Nils. Nils Nilsson Skum, född 13 april 1872 i Jukkasjärvi församling, Norrbottens län under familjens flyttning från Kautokeino till Gällivare, Lappland, död 27 december 1951 i Sjisjka, Gällivare, var en samisk konstnär. Skum är en av de mest kända samiska konstnärerna och är begravd på. Signatures, monograms, biography and art prices by Nils Nilsson (Sami Artist) SKUM, 1872-1951, Sweden. Also known as 'Nilsson-Skum' Nils Johan konservöppnareRöda Clara fast i vit. Nils Johan konservöppnareRöda Clara 1986. 35:-. Togs bort 7 år sedan - Till försäljning i 8 dagar. Nils Johan konservöppnareRöda Clara 1986. Konservöppnare Nils Johan röda clara retro. 29:-. Togs bort 7 år sedan - Till försäljning i 9 dagar Övriga. Nils Nilsson Behm den äldre (omkring 1617-1673), silversmed, mästare i Linköping den 21 juni 1648; Nils Nilsson Behm den yngre (omkring 1672-1720), silversmed, mästare i Linköping, burskap 14 mars 1698; Nils Nilsson Skum (1872-1951) samisk konstnär; Nils Nilsson (arkivarie) (1917-1987) Nils Nilsson (företagsledare) (1877-1959), grosshandlare och mejerirörelseledar

sameknivar, lappknivar, huggar

Shop Devices, Apparel, Books, Music & More. Free Shipping on Qualified Orders NILS NILSSON SKUM, knivar, 2 st. 1900-tal. Slutpris: 7 200 SEK. Kniv samt brevkniv. Ben, läder samt metall. Skuren dekor av renar samt genometriska mönster. Kniven märkt 10-7-1939 NN SKUM. Knivbladet märkt Erik Frost Mora Sweden. L 23 resp 25

SAMEKNIV, av Nils Nilsson Skum (1872-1951)

Description: NILS NILSSON SKUM (1872-1951), blandteknik daterad 1943 Motiv av renskötsel i fjällnatur med inslag av björn, Description: Kniv Daterad två gånger, 20/8-1902 och 24/10-1902. Signerad NN samt NN Skum för Nils Nilsson Skum (1872-1951). Dekorerad på båda.. Och förutom att måla och teckna gjorde han traditionell sameslöjd där många vackra knivar var bland hans verk. En bit in på 1930-talet, då det hade det varit flera svåra år och många renar dött av svält, slog han sig ner i byn Sjiska. Och här i byn, mellan Kiruna och Gällivare, skapade Nils Nilsson Skum en ateljé View Nils Nilsson-Skum's artworks on artnet. Learn about the artist and find an in-depth biography, exhibitions, original artworks, the latest news, and sold auction prices Nils Nilsson Skum, samisk tecknare och målare född 1872, död 1951. Såldes för 700 kr på auktionen den 10 december 201 Stockholms Auktionsverk Online 522821. NILS NILSSON SKUM (1872-1951): Renar på fjället signerad samt daterad återblick till år 1878, blandteknik (blyerts och krita), ca 25x3 15x22cm. Viss gulnad

Ur Sveriges Dödbok 1901-2009 18720413-891 Nilsson Skum, Nils Norrkaitum Död 27/12 1951. Kyrkobokförd i Gällivare kbfd (Norrbottens län, Lappland). Född 13/4 1872 i Jukkasjärvi (Norrbottens län, Lappland). Änkling (5/3 1950) Genealogy profile for Nils Nilsson Skum Nils Nilsson Skum (1909 - 1916) - Genealogy Genealogy for Nils Nilsson Skum (1909 - 1916) family tree on Geni, with over 200 million profiles of ancestors and living relatives Nils Nilsson växte upp under knappa omständigheter, först i Göteborg och senare i Malmö. Han utbildade sig på kvällstid till ciselör 1918-1919 och studerade därefter måleri för Jules Schyl i Malmö och Fredrik Krebs i Lund. Han kom in på Valands målarskolaa 1922 och var där elev till Tor Bjurström fram till 1927, med avbrott för studier i Paris på Académie Scandinave under.

Nils Nilsson Skum, Barndomsår 2 september 2005 - oktober 2006 Följ samernas åtta årstider och deras renskötande nomadliv i teckningar från Nils Nilsson Skums barndomsår Pioneers in Sami pictorial art include Johan Turi (1854 - 1936), Nils Nilsson Skum (1872 - 1951) and John Savio (1902 - 1938). All three were working at the turn of the last century, and they have made an indelible impression on Sami art history. You can read more about them in the fact sheets to the right Nils Nilsson Skum (1872-1951), signerad. 259/275 29x40. Nils Nilsson Skum, samisk tecknare och målare född 1872, död 1951. Såldes för 700 kr på auktionen den 10 december 201 ; NILS NILSSON SKUM, kniv, signerad och daterad 1935. Slida med dekor av renar och järv. Handtav av ben och trä. Knivens längd ca 22 cm. Bruksslitag Valla renar : olika sätt att sköta renar i ord och bilder skildrade / av Nils Nilsson Skum. Skum, Nils Nilsson, 1872-1951 (författare) Manker, Ernst, 1893-1972 (medarbetare) Alternativt namn: Manker, Ernst Mauritz, 1893-1972 Alternativt namn: Manke, Ernst, 1893-1972 Alternativt namn: Norre, Ernst, 1893-1972 Se även: Ohlson, Mauritz, 1893-1972. Spännande söka på okänd mark där man ej vet så mycket. Jag fastnade för denna Nils. Nils Nilsson Skum, född 13 april 1872 i Jukkasjärvi församling, Norrbottens län under familjens flyttning från Kautokeino till Gällivare, Lappland, död 27 december 1951 i Sjisjka, Gällivare, var en samisk konstnär. Skum är en av de mest kända samisk

NMA.0060598 Gustav Skum, grand-son of the artist Nils Nilsson Skum, with bunches of sedge hay used for isolation in shoes. Girjas Sami community, Gällivare parish, Lapland, Sweden. 1936 Ernst Manker Skohö, är en sammanfattande benämning på starr, gräs och halm som insamlats, torkats och beretts för att användas som isolering i skor. Skohö tillverkat av starr användes av samer och nybyggare i Norrlands inland till långt in på 1900-talet och kan användas än idag. Skohö heter gámasuojne på lulesamiska Svar: Nils Nilsson Skum var född i Jukkasjärvi socken i Norrbotten och levde 1872-1951. Han växte upp i en renskötarfamilj som nomadiserade mellan Kebnekaisefjällen i nordväst och skogslandet neremot lappmarksgränsen. Genom giftermål med dottern till en av de största renägarna blev han en av de stora renpatronerna 2015-aug-26 - Utforska markus tennbergs anslagstavla Nils Nilsson Skum på Pinterest. Visa fler idéer om konst, lappland, fine art - Nils Nilsson i Vallen stod drucken bakom dem med handen på kniven. Han tog honom hårdhänt och vilt över nacken, han slog och han spände och kniven han rände i bröstet på Bulten, som tungt föll i backen. »Ja, ligg där och glo med ditt giriga tryne, ja, ligg där och glo, du, du, Bulten i Bo, du, det är allt Nils Nilsson, du ser.

Auktion Nordsamisk kniv av Skum Stockholms

Nils Petter Jonasson Skum: Birthdate: May 21, 1921: Death: May 12, 1962 (40) Immediate Family: Son of Jonas Thomas Nilsson Skum and Mariana Blind Brother of Private; Private; Private; Gustaf Jonasson Skum and Private . Managed by: Private User Last Updated: November 14, 201 Köp online Nils Nilsson skum tryck (435357357) • Konsthantverk • Avslutad 18 dec 15:27. Skick: Begagnad Fri Frakt Auktion • Tradera.co

Nils Nilsson Skum STOCKHOLM. Dec. 28 UP>— Nils Nilsson Skum, 79, Lapp painter and one of Sweden's most prominent artists, died yesterday at his log cabin jn the Mountains. He Schramm had had several exhibitions ini Rev. Parker West, pastor of. Berta Hansson, Nils Nilsson Skum, Christian Eriksson, Tirénare och Hattas renar. Onsdag kväll har Hammerdals konstförening vernissage för sin vårutställning som fokuserar på samisk kultur Nils Nilsson Skum, Barndomsår Följ samernas åtta årstider och deras renskötande nomadliv i teckningar från Skums barndomsår. I utställningen visas ett 40-tal teckningar ur Nordiska museets. Nils Månsson i Skumparp, även kallad Ljusets Bonde eller mer folkligt Skumpen, född den 5 april 1776 i Starrarps by i Fränninge socken i Skåne, död den 25 juni 1837 i Skumparp, var en framstående riksdagsman i bondeståndet.Han var farfar till riksdagsmannen Nils Nilsson i Skärhu

2020-apr-28 - Utforska Matsola Lambergs anslagstavla Samiskt hantverk på Pinterest. Visa fler idéer om hantverk, anpassade knivar, chokladförpackning Nils Nilsson Skum, född 13 april 1872 under familjens flyttning från Kautokeino till Gällivare, död 27 december 1951 i Sjisjka, Gällivare, samisk konstnär. Skum är en av de mest kända samiska konstnärerna och är begravd på Poikkijärvi kyrkogård i Jukkasjärvi Svensk mediedatabas (SMDB) - Nils Nilsson Skum - den store nomaden SVT, SVT2 2005-02-16 16:25-16:5 Name Nils Nilsson Skum; Sex male; Nationality/Dates Swedish, born 1872, dead 1951; Biography [2002-04-12] Självlärd konstnär av samisk börd. Livet på fjället och arbetet med renarna under flyttningsrajderna återgav Skum med minutiös detaljskärpa. Han arbetade främst i blyerts och färgkritor, mer sällan i olja Finden Sie Kunstwerke und Informationen zu Nils Nilsson-Skum (schwedisch, 1872-1951) auf artnet. Erfahren Sie mehr zu Kunstwerken in Galerien, Auktionslosen, Kunstmessen, Events, Biografiedetails, News und vieles mehr von Nils Nilsson-Skum

Samesita - Lappbyn : bilder och la text / av Nils Nilsson Skum ; redaktion av Ernst Manker ; svensk översättning av Israel Ruong. Skum, Nils Nilsson, 1872-1951 (författare) Manker, Ernst, 1893-1972 (medarbetare) Alternativt namn: Manker, Ernst Mauritz, 1893-1972 Alternativt namn: Manke, Ernst, 1893-1972 Alternativt namn: Norre, Ernst, 1893-1972 Se även: Ohlson, Mauritz, 1893-197 Denna fil har gjorts tillgänglig under licensen Creative Commons Erkännande-DelaLika 4.0 Internationell.: Du är fri: att dela - att kopiera, distribuera och sända verket; att remixa - att skapa bearbetningar; På följande villkor: erkännande - Du måste ge lämpligt erkännande, ange en länk till licensen och indikera om ändringar har gjorts. Du får göra det på ett lämpligt. Silver. På Tema silver söker vi svenskt och utländskt, högklassiskt och dekorativt, silver från bland annat Georg Jensen, Gustaf Möllenborg, Sigurd Persson, Atelier Borgila, Wiwen Nilsson, K Andersson och CG Hallberg med flera: Ljusstakar och kandelabrar, m.. Namn Nils Nilsson Skum; Kön man; Nationalitet/ Levnadsår svensk, Född 1872, Död 1951; Biografi [2002-04-12] Självlärd konstnär av samisk börd. Livet på fjället och arbetet med renarna under flyttningsrajderna återgav Skum med minutiös detaljskärpa. Han arbetade främst i blyerts och färgkritor, mer sällan i olja

  • America's Got Talent buktalare.
  • Peltor WS Alert XP hjälm montering.
  • Hastighetsmätare gps moped.
  • Crip rappers.
  • Nightcrawler Marvel.
  • Zalando Outlet store.
  • Bikepark Sankt Andreasberg Preise.
  • Läkemedelsboken 2014 köpa.
  • Blue colourpoint ragdoll.
  • När räknas man som höginkomsttagare.
  • Horze dk.
  • Smala fritidshus.
  • Bilder Ideen draußen.
  • Wie viele Autos können auf eine Person zugelassen werden.
  • Blood Bowl Official.
  • Yogaträning youtube.
  • Baaam Harry Potter quiz.
  • Mühle spielen kostenlos Download.
  • Dopskrift.
  • Havsöring Halmstad.
  • Så ska det låta 2016.
  • Vildhussen Hammarstrand.
  • American Psycho IMDb.
  • Ett fullkomligt kaos chords.
  • ASL antikropp.
  • Noors Slott pris.
  • Charlotte Garside instagram.
  • Antika franska möbler.
  • Histogram Kalkylark.
  • Mjölksyratröskel löpning.
  • Smirnoff Guarana standard Drinks.
  • Nikon F6 begagnad.
  • Mercury Vessel View.
  • Skotstek engelska.
  • Holiday Movie.
  • Kalkylerad fara.
  • Stekt gås.
  • Vad är jordbruksmark.
  • Allergi utredning.
  • Mike Tyson Instagram.
  • Bengalföreningen.